EN
رول اسپیرال

کویل لوله
خدمات رولینگ مقاطع پروفیلی سنگین بصورت سه بعدی و اسپیرال و ساخت انواع (کوئیل بصورت یک راهه و چند راهه)

اسپاد صنعت با  بیش از یک دهه فعالیت تخصصی در ارتباط با فرمدهی انواع لوله، مقاطع پروفیلی و پلیت بصورت اسپیرال تلاش نموده بتواند برخی از نیاز های کشور در این زمینه را برطرف نماید. نمونه ای از این خدمات ساخت (کوئیل) Fire Heater مربوط به دومین و بزرگترین طرح ذخیره سازی گاز خاورمیانه در شوریجه خانگیران که برای اولین بار در کشور توسط متخصصین اسپاد صنعت بومی سازی گردید.  

 

مقاطع فولادی و پروفیلی همیشه جزء مهم ترین مواد اولیه هستند که می ‌توان از آن ها به شکل های مختلفی در تولید محصولات صنعتی استفاده کرد. صنایع خودروسازی، کشتی سازی، صنایع پتروشیمی و موارد بسیار دیگر، هرکدام استفاده های گوناگونی از این محصولات دارند. اما همیشه یک محصول با یک شکل خاص نمی تواند کارایی مورد انتظار صنعتگران را داشته باشد. به همین دلیل معمولا تولید کنندگان در کارخانجات تولیدی به کمک یک سری تجهیزات خاص از جمله غلطک، این مقاطع را به شکل رول های با کیفیت و انعطاف پذیر در می آورند. در این مطلب می‌خواهیم با رول مقاطع پروفیلی و کاربردهای آن بیشتر آشنا شویم.

همه چیز درباره رول مقاطع پروفیلی

خوشبختانه تکنولوژی آنچنان پیشرفت کرده که صنعتگران برای تهیه متریال مورد نیاز خود با هیچ گونه محدودیت خاصی مواجه نیستند و می توانند بر اساس شرایط کار و نیاز خود محصولات را به صورت سفارشی سازی شده تهیه کنند. در گذشته مقاطع پروفیلی تنها به شکل پروفیل باز و پروفیل بسته  و در انواع مستطیلی و مربعی به بازار عرضه می شدند. اما امروزه این محصولات را می توان با تنوع بالاتری از بازار تهیه کرد. 
تولید کنندگان به کمک غلطک های بخصوصی مقاطع پروفیلی را تحت فشار قرار داده و عملیات خم کاری را بر روی آن ها انجام می دهند. با اعمال خم کاری، محصولاتی به صورت رول مقاطع پروفیلی تولید می شوند که از انعطاف پذیری بسیار بالایی برخوردار هستند. 
فرایند خم کاری پروفیل با توجه به نوع آن به روش های مختلفی انجام می شود و محصول در نهایت با ضخامت های متفاوتی به بازار ارائه می شود. البته بایستی بدانید که تولید رول مقاطع فولادی به همین سادگی ها نیست و نیاز به تخصص و مهارت و تجهیزات کافی دارد. برای آماده سازی رول مقاطع پروفیلی از دستگاه های مختلفی استفاده می ‌شود و به همین جهت معمولاً محصولات با مشخصات و ویژگی های متفاوتی در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرند.

نکات مهم در تولید رول مقاطع پروفیلی

در این بخش با یک سری از نکات مهم در رابطه با تولید رول مقاطع پروفیلی آشنا می شویم.
• زمانی که قرار است برای تولید رول مقاطع پروفیلی قطعه مورد نظر بین غلطک ها قرار بگیرد، غلطک مرکزی عملیات خم کاری را با اعمال فشار بر روی قطعه انجام می دهد. اما شدت این فشار می‌بایست کاملاً  معقول و استاندارد باشد، به گونه‌ای که نه به قطعه آسیبی وارد شود و نه عملیات خم کاری ناقص بماند. (این  فشار از میزان استحکام تسلیم قطعه بیشتر است.)
• برای عملیات خم کاری نیاز است که مقاطع پروفیلی درون قالب های خاصی قرار بگیرند. اندازه و شکل قالب از قبل تعیین شده و بر طبق نظر و درخواست مشتری مورد استفاده قرار می گیرد.
• برای خم کاری مقاطع پروفیلی نظیر H, I, U، می بایست علاوه بر غلطک های اصلی از یک سری غلطک های جانبی متناسب با ویژگی‌ های قطعه نیز استفاده کرد. وجود این غلطک ها باعث می شود تا در حین عملیات خم کاری، مقاطع به درستی کنترل شده و اعمال نیرو بر روی آن ها به درستی انجام شود. در صورتی که تولیدکنندگان به این نکته مهم دقت نداشته باشند این امکان وجود دارد که رول مقاطع پروفیلی دچار اعوجاج یا دفرمگی شوند. 

  • نفت و گاز
  • محصولات پتروشیمی
  • تولید برق
  • ساخت و ساز
  • ساختمان کشتی
  • ساخت عمومی

ظرفیت و توانایی
ساخت انواع کوئیل ( Pipe , Tube) تا سایز 8 اینچ به صورت یک راهه و چند راهه 
سازه های خاص ساختمانی 
سازه های اطراف مخازن 
سیستم انتقال مواد 
پله های گرد، اسپیرال و تزئینی 
سازه های شهر بازی و ترن های هوایی
المان های شهری و معماری